Czas niestracony
Wedle kapitalistycznej propagandy, każda minuta niepoświęcona zasuwaniu na dobrobyt kapitalistów – rzekomo po to, by się samemu „dorobić” (czego, chorób zawodowych?), „odnieść sukces”, itd. – jest „stracona”. Oczywiście reguła ta nie dotyczy samych właścicieli środków produkcji, ci bowiem mogą robić, co im się żywnie podoba, chociażby kopulować z dziećmi na luksusowych łajbach, kandydować na prezydenta USA i wynajmować snajpera do zadraśnięcia ucha…
Rzecz jasna, czas poświęcony na pracę zawodową stracony najczęściej nie jest – pod warunkiem wszelako, że przynosi ona dochód pozwalający się utrzymać (po to się przecież ją podejmuje), daje satysfakcję, jest lubiana (wówczas może okazać się prawdziwym błogosławieństwem, na przykład przy wychodzeniu z depresji), odpowiada kompetencjom i talentom oraz nie wiąże się z NADMIERNYM wysiłkiem. Taka praca jest koniecznym i ważnym elementem ludzkiego życia. Z drugiej strony, jeśli jest nazbyt wyczerpująca, stresująca, pochłania zbyt wiele czasu, a nadto nie przynosi odpowiednich dochodów, może spowodować tragedię, od choroby zawodowej po zgon (serio!).
Wbrew jednak kapitalistyczne propagandzie, czas niepoświęcony wykonywaniu czynności zawodowych wcale NIE JEST stracony. Przecież praca i kariera nie mogą stanowić całego ludzkiego życia.
Z pewnością nie tracimy czasu, śpiąc oraz ogólnie odpoczywając. Jak wielokrotnie pisałem, jest to konieczne do regeneracji organizmu, podratowania zdrowia tudzież nabrania sił. Wypoczęci, pracujemy lepiej, wydajniej, sprawniej oraz bezpieczniej (w zawodach, gdzie jest się narażonym na takie czy inne uszczerbki zdrowotne). Nie bez kozery, dla przykładu, kierowcy tirów mają obowiązkowe tachometry, regulujące czas ich jazdy.
Nie jest też stracony czas poświęcony na rozrywkę. Tą może być: czytanie książek/komiksów/prasy/postów w internecie, oglądanie filmów i seriali, granie w gry wideo, uprawianie różnych sportów czy form aktywności fizycznej, spacery, leżakowanie bądź cokolwiek lubimy. Rozrywka też przecież służy odpoczynkowi, relaksowi, regeneracji sił. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i psychiki, nadto liczne jej formy służą rozwojowi, a ten również przełożyć się może pozytywnie na wykonywanie pracy. Zdecydowanie dobrze jest mieć jakieś hobby.
Ogromnie ważne są relacje z innymi ludźmi i/lub zwierzętami. Jeśli poświęcamy im czas, nie tracimy go… o ile, rzecz jasna, są to właściwi ludzie, bo trafiają się i tacy, na kontakty z którymi rzeczywiście szkoda każdej sekundy.
Innymi słowy, robiąc to, co lubimy, i co jest dla nas ważne, nie tracimy czasu. Życie mamy wszak tylko jedno.
Komentarze
Prześlij komentarz