Kapitalizmowi już dziękujemy

A za co? Za poniższe zbrodnie i tragedie spowodowane przez ów nieludzki system:

1) Każdego roku około 9 mln ludzi na całym świecie umiera z głodu i z powodu chorób nim wywołanych (a byłoby znacznie więcej, gdyby nie kartki na żywność w USA). Głód jest oczywiście naturalnym, choć tragicznym skutkiem istnienia prywatnej własności środków produkcji, a zatem akumulacji kapitału w rękach jej właścicieli i niesprawiedliwego podziału bogactwa, które w ogromnej większości trafia jedynie na konta najzamożniejszych kapitalistów, podczas gdy około 50 proc. ludzkości za swoją pracę nie uzyskuje żadnych dochodów. Ludzie głodują i umierają również dlatego, że należące do kapitalistów koncerny prowadzą rabunkową działalność wydobywczą (np. amerykańska kopalnia w Kolumbii odcięła dostęp do wody pitnej indiańskim plemionom dostęp do wody pitnej; ludzie protestujący przeciwko temu mordowani są przez prawicowe bojówki) i produkcyjną (od rolniczej po przemysłową) generującą zanieczyszczenia oraz wyjałowienie gleby.

2) Obozy koncentracyjne to czysto kapitalistyczny wynalazek; europejskie mocarstwa kolonialne zastosowały je po raz pierwszy w XIX wieku w koloniach; swoje placówki tego typu mieli też (i, jak przypuszczam, mają nadal) Amerykanie. Brytyjskie obozy w Kenii funkcjonowały jeszcze w latach 50. ubiegłego stulecia, czyli długo po Hitlerze. A wypracowane tam metody zarządzania stosowane są po dziś dzień, w lekko tylko złagodzonej formie, przez ogólnoświatowe korporacje.

3) Faszyzm, także w swojej nazistowskiej wersji, to tylko bardziej szczere oblicze kapitalizmu, ukazujące się w okresach kryzysowych i mające za zadanie likwidację opozycji lewicowej oraz wszelkich sił zagrażających interesom kapitalistów. W ogóle kapitalizm jako system społeczno-ekonomiczny najszybciej rozwija się w warunkach niedemokratycznych; ludzi pozbawionych praw i wolności najłatwiej jest wszak wyzyskiwać, a przecież bogactwo kapitalistów pochodzi z wyzysku. A zatem popełnione przez dyktatorów zbrodnie idą na konto kapitalizmu.

4) Wojny prowadzone są w większości przypadków w interesie kapitalistów, właścicieli największych korporacji. W zasadzie jedynym nieracjonalnym z ekonomicznego punktu widzenia konfliktem była I wojna światowa, stanowiąca efekt przerostu ambicji i głupoty monarchów europejskich.

5) Kapitalizm jako system wyrósł na kolonializmie, który pochłonął miliony, o ile nie miliardy ofiar śmiertelnych i polegał na podporządkowaniu jednych krajów czy regionów innym; te podporządkowane były rabunkowo eksploatowane, przy czym eksploatacji podlegały lokalne surowce i inne bogactwa, jak też ludzie sprowadzani do roli niewolników. Obecnie formalnego kolonializmu niby już nie ma, istnieje jednak neokolonializm, czyli wyzyskiwanie dawnych kolonii przez korporacje pochodzące z ich byłych metropolii, czyli państw europejskich i USA. Ofiarami takich praktyk są też państwa środkowoeuropejskie, Polskę wliczając.

6) Zniszczenie środowiska naturalnego przez koncerny oraz zanieczyszczenia generowane przez produkcję rolniczą i przemysłową (nie wspominając już nawet, że wytwarzane obecnie dobra stają się coraz bardziej tandetne, co przekłada się na ogólne zaśmiecenie świata) prowadzą do katastrofy klimatycznej, jaka nie tylko przyczynia się do wymierania licznych gatunków roślin i zwierząt, ale może też – w perspektywie kilku najbliższych dekad! – wygubić ludzkość.

7) Ten sam czynnik, co powyżej, stanowi też przyczynę epidemii i pandemii chorób odzwierzęcych, w tym COVID-19. Naukowcy przypuszczają, że w lodowcach zahibernowane mogą być wirusy i bakterie śmiertelne groźne dla naszego zdrowia. A lodowce topnieją na skutek wywołanego przez kapitalistyczną ekspansję globalnego ocieplenia…

8) Jak każdy system totalitarny, także i kapitalizm pozbawia nas wolności, godności oraz podmiotowości. Sprowadzani jesteśmy do roli bezwolnej siły roboczej, istniejącej po to jedynie, by maksymalizować zyski kapitalistów i bezmyślnie nabywać wciskany przez nich tandetny chłam.

9) Eksploatacja robotników przez kapitalistów niszczy ich zdrowie, zarówno fizyczne, jak też psychiczne. Stąd zawały, wylewy, uszkodzenia kości, depresje, itd.

10) Życie w warunkach kapitalizmu – bieda, przemęczenie, brak perspektyw życiowych, itd. - prowadzi do frustracji i depresji. Wraz z nędzą sprzyja to samobójstwo.

To oczywiście tylko wybrane przykłady kapitalistycznych zbrodni. Dlatego im szybciej ten nieludzki system upadnie, tym lepiej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zgon fanatyczki

Współwinni

Biały fosfor