Tematy do kampanii

Wybory coraz bliżej, kampania poszczególnych ugrupowań nabiera zatem rozpędu. Jako wyborca mam wobec niej pewne oczekiwania, w tym tematyczne. Zaprezentuję więc dziś listę kwestii, które, moim skromnym zdaniem, powinny być poruszane aż do ogłoszenia ciszy wyborczej przez opozycyjne komitety wyborcze. Przy czym, pisząc o opozycji, mam na myśli Lewicę (czyli komitet SLD, bo nie udało się go zarejestrować pod innym skrótem; stawanie okoniem przez PKW w tym względzie było prawdopodobnie próbą rozbicia lewicowej formacji na elementy składowe) oraz Koalicję Obywatelską; PSL-u nie liczę, bo gra na powyborczą koalicję z PiS-em, nadto połączyło się ze skrajnie prawicowymi Kukizowcami.
A zatem chciałbym, aby kampania wyborcza opozycji ogniskowała się wokół takich zagadnień:
1) Rozliczenie PiS-owskich afer, w tym koniecznie wyjaśnienie zagadkowych śmierci więźniów, którzy prawdopodobnie wiedzieli o powiązaniach niektórych politykierów Bezprawia i Niesprawiedliwości z sutenerską mafią działającą na Podkarpaciu; do tego dochodzi jeszcze afera Srebrnej, afera SKOK i inne.
2) Odbudowa Trybunału Konstytucyjnego i innych organów państwa zniszczonych przez PiS, przywrócenie niezawisłego sądownictwa i niezależnej prokuratury, przywrócenie praworządności i re-demokratyzacja Polski.
3) Konieczność zwalczania nacjonalizmu, neofaszyzmu i neonazizmu, jak również hate’u, różnych form przemocy i agresji słownej oraz fizycznej, a także ochrona ich ofiar.
4) Świeckie państwo i świecka szkoła, wolna od propagandy endeckiej.
5) Reforma szkolnictwa, aby dostosować je do wyzwań XXI wieku.
6) Prawa kobiet, w tym oczywiście prawa reprodukcyjne.
7) Polityka społeczna, zwłaszcza konieczność dążenia do powszechnego, stabilnego i wysoko płatnego zatrudnienia, ograniczenia skali umów śmieciowych, umów krótkoterminowych, wymuszonego samozatrudnienia oraz innych form wyzysku i bezwzględnego zakazu bezpłatnych staży; podejmowanie działań zmierzających do redystrybucji dochodów i podnoszenia poziomu życia CAŁEGO społeczeństwa polskiego; przeciwdziałanie migracji zarobkowej Polaków za Zachód (czyli „Praca musi się opłacać”, oczywiście w Polsce).
8) Pomoc dla „słabszych” grup społecznych, takich jak: niepełnosprawni, chorzy, seniorzy.
9) Konieczność wprowadzenia realnej progresji podatkowej.
10) Zapaść służby zdrowia i kryzys lekowy – przy czym politycy opozycyjni powinni nie tylko piętnować PiS-owców za doprowadzenie do takiego stanu rzeczy, jaki mamy dziś w tych dziedzinach, ale też proponować pozytywne rozwiązania tych problemów.
11) Reforma systemu emerytalnego.
12) Pedofilia kleru – jak z nią walczyć i jak wyegzekwować odpowiedzialność hierarchów katolickich za ukrywanie tych czynów i niepomaganie ofiarom.
13) Szeroko pojęte kwestie związane z przyrodą i jej ochroną: wdrażanie energetyki opartej na OZE i atomie, zaprzestanie rabunkowego wyrębu lasów, walka z zaśmiecaniem lasów, zakaz polowań dla rozrywki, ochrona praw zwierząt, wycofywanie plastiku, itd.
14) Gospodarka, w tym rozwój przemysłu.
15) Pogłębianie integracji europejskiej i lepsze wykorzystanie środków unijnych.
16) Komunikacja publiczna.
17) Kultura: rozwój ośrodków kulturowych, poprawa uposażeń twórców i artystów, rozwój czytelnictwa i wiele im podobnych zagadnień.
18) Prawa człowieka, konieczność ich przestrzegania i stałego poszerzania ich katalogu.
19) Odbudowa stadnin koni arabskich.
20) Kwestie związane z rolnictwem, np. walka z zaniżaniem cen w skupach.
Na koniec mała uwaga. Wszystkie te tematy są dla mnie jednakowo istotne, toteż proszę nie zwracać uwagi na kolejność, w jakiej je wymieniłem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Złodziej, karierowicz, prezes

Wieczór na SOR

Skarga na przestępcze metody stosowane przez zarząd Administracji Domów Mieszkalnych sp. z o.o. w Chełmku